logo WAT
logo BGWAT
 

Międzynarodowy Rok Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych

2019: Międzynarodowy Rok
Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych

 

W 2019 roku przypada 150. rocznica odkrycia układu Okresowego Pierwiastków przez Dmitrija Mendelejewa. W związku z tym Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ) i UNESCO ogłosiło rok 2019 "Międzynarodowym Rokiem Okresowego Układu Pierwiastków Chemicznych (IYPT2019)".

Układ okresowy pierwiastków chemicznych jest czymś więcej niż tylko katalogiem wszystkich znanych pierwiastków we wszechświecie. Stanowi on w istocie okno na wszechświat, pomagające ujrzeć go w pełnym wymiarze i zrozumieć sposób jego funkcjonowania. Jednym z dowodów ponadczasowej aktualności odkrycia Mendelejewa, jest otrzymanie na początku XXI wieku czterech nowych super ciężkich pierwiastków Układu Okresowego o liczbach atomowych: 113 (Nihonium), 115 (Moskovium), 117 (Tennesin) i 118 (Organesson), co stało się możliwe dzięki międzynarodowej współpracy zespołów badawczych z kilku krajów.

Międzynarodowy Rok Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych stanowi kontynuację obchodzonych wcześniej: Międzynarodowego Roku Chemii (2011) i Międzynarodowego Roku Krystalografii (2014). Jest także okazją do promocji nauk podstawowych i ich znaczenia dla zrównoważonego rozwoju, co UNESCO czyni od kilkunastu lat, rozwijając wspomniany wcześniej Program Nauk Podstawowych, zainicjowany w 2004 roku.

W ciągu całego 2019 roku, w wielu krajach na świecie zaplanowano obchody i wydarzenia upamiętniające ten ważny dla nauki krok, m.in. Wiley udostępnia fragmeny książek dotyczących poszczególnych pierwiastków.

Wystarczy wejść na stronę: https://www.wiley.com/en-pl/IYPT, pobrać Wiley Periodic Table of Books, i już można za pomocą interaktywnego układu okresowego uzyskać dostęp do fragmentów darmowych treści związanych z wybranym pierwiastkiem (klikając na okładkę książki).

 

Ostatnio zmieniany niedziela, 31 marca 2019 10:04
facebook Instagram Instagram blog NUKAT bibliowawa
film 360 STOPNI
Logo KDBASP