logo WAT
logo BGWAT
 

Informacje ogólne

Budynek Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej - jesień

Budynek Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej - zimaŻołnierz przed wejściem do budynku Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej

 Gmach Biblioteki Głównej WAT

Biblioteka Główna Wojskowej Akademii Technicznej powstała w 1951 roku równocześnie z Wojskową Akademią Techniczną. Początkowo nosiła nazwę Biblioteki Technicznej, następnie Biblioteki Naukowej, a pod koniec lat sześćdziesiątych otrzymała nazwę Biblioteki Głównej WAT.

W pierwszym okresie istnienia biblioteka nie miała własnej siedziby. Zbiory biblioteczne znajdowały się częściowo w Klubie WAT, częściowo w pomieszczeniach kasyna i w piwnicach budynków należących do Uczelni. W 1957 roku biblioteka doczekała się własnej siedziby, pięknego budynku z obszernymi magazynami.

Biblioteka od chwili utworzenia stanowi ważny element struktury uczelni, wywierając duży wpływ na poziom działalności dydaktycznej i naukowej.

W latach 2010-2013 budynek biblioteki staraniem władz WAT i dzięki  dofinansowaniu ze środków unijnych doczekał się gruntownego remontu. Budynek został w nowoczesny i przyjazny sposób przystosowany do potrzeb różnych grup użytkowników. Oddano do użytku  sale konferencyjno-szkoleniowe, sale nauki własnej, kabiny do pracy indywidualnej oraz strefę wi-fi w całym budynku. Wychodząc jeszcze dalej naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, pod koniec 2014 roku wdrożono nowe usługi: Zapytaj bibliotekarza, Zamawianie kopii, Płatności online oraz nową stronę internetową.


Od 2014 roku biblioteka pracuje w informatycznym systemie obsługi bibliotecznej ALEPH – ze zdalnym dostępem do katalogu on-line i multiwyszukiwarką zasobów bibliotecznych PRIMO. Wdrożony w 2015 roku system HAN umożliwia korzystanie z 35 licencjonowanych zasobów elektronicznych, zarówno  w sieci uczelnianej jak i poza nią,  poprzez jedno logowanie do konta bibliotecznego.​

Od 2016 roku w Bibliotece funkcjonuje Pracownia Digitalizacji. Również od tego roku tworzone jest Repozytorium Omega-PSIR, które jest kontynuacją Bazy Bibliografii Pracowników WAT.

Obecnie Biblioteka Główna posiada  350 tys. woluminów książek, skryptów i podręczników; 19 tys. woluminów czasopism  oraz 4 tys. zbiorów specjalnych.

Biblioteka Główna WAT jest również organizatorem imprez kulturalnych: wystaw fotograficznych i malarskich oraz koncertów okolicznościowych. W Bibliotece odbywają się także konferencje krajowe i międzynarodowe, szkolenia i seminaria oraz targi pracy dla społeczności akademickiej WAT.

Ostatnio zmieniany piątek, 20 sierpnia 2021 22:31
facebook Instagram Instagram blog NUKAT bibliowawa
film 360 STOPNI
Logo KDBASP