- Biblioteka Główna Wojskowej Akademii Technicznej (BGł) wypożycza w ramach Wypożyczalni Międzybibliotecznej zbiory własne bibliotekom krajowym i zagranicznym.
- Dla uprawnionych użytkowników BGł sprowadza materiały biblioteczne z bibliotek zamiejscowych, krajowych i zagranicznych. Dla pracowników naukowo-dydaktycznych Akademii możliwe jest sprowadzenie materiałów bibliotecznych z bibliotek miejscowych.
I. UDOSTĘPNIANIE MATERIAŁÓW Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej
- Prawo do korzystania z Wypożyczalni Międzybibliotecznej BGł mają wszystkie biblioteki krajowe i zagraniczne. Przy wypożyczaniu międzybibliotecznym respektuje się zamówienia instytucjonalne, złożone na rewersach, pocztą elektroniczną lub faksem, oraz za pomocą formularza zamówień znajdującego się na stronie internetowej BGł.
- Biblioteka/Instytucja potwierdza znajomość i przyjmuje do wiadomości warunki Regulaminu Wypożyczalni Międzybibliotecznej BG WAT (Link: Regulamin, dostępny na stronie internetowej BGł) podczas realizacji pierwszego w roku kalendarzowym zamówienia na wydawnictwa zwarte.
- Wypożyczeniom międzybibliotecznym nie podlegają:
- materiały biblioteczne wydane przed 1945 r.
- słowniki i encyklopedie,
- egzemplarze archiwalne,
- zbiory specjalne tj. normy, mapy, opisy patentowe itp.,
- wydawnictwa zastrzeżone,
- sprawozdania z prac naukowo-badawczych,
- zbiory beletrystyczne.
- Rozprawy doktorskie wypożycza się wyłącznie za zgodą autora pracy.
- Biblioteka Główna WAT wypożycza jednorazowo do 10 woluminów na okres 60 dni (liczony od daty wysłania do daty zwrotu materiałów). Termin zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych w określonych przypadkach może być przedłużony.
- Biblioteka Główna WAT każdorazowo zastrzega sobie prawo decyzji co do rodzaju i liczby wypożyczeń międzybibliotecznych zamiejscowych.
- Zamówienie powinno zawierać:
- dokładny i pełny opis bibliograficzny zamawianej pozycji (nazwisko i imię autora, tytuł, miejsce i rok wydania, numer wydania, a w przypadku artykułu z czasopisma nr zeszytu i zakres stron),
- pełną nazwę Biblioteki/Instytucji zamawiającej, dokładny adres, datę oraz podpis, a także dane kontaktowe osoby upoważnionej.
- Biblioteka/Instytucja zamawiająca jest zobowiązana:
- potwierdzić pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub faksem odbiór przesyłki natychmiast po jej otrzymaniu,
- powiadomić Wypożyczalnię Międzybiblioteczną, jeżeli w ciągu 2 tygodni od daty otrzymania zawiadomienia o wysłaniu nie otrzymała przesyłki.
- Wypożyczanie międzybiblioteczne zamiejscowe odbywa się na prawach wzajemności. Biblioteka/Instytucja wypożyczająca ponosi odpowiedzialność za sprowadzone materiały biblioteczne, udostępnia je tylko na miejscu, w czytelniach.
- W przypadku utraty wypożyczonych materiałów bibliotecznych lub ich zniszczenia Biblioteka/Instytucja zobowiązana jest do natychmiastowego zawiadomienia o zaistniałym fakcie BGł oraz ich odkupienia lub zapłacenia równowartości, wg wyceny dokonanej przez Komisję zarządzania zasobem bibliotecznym BGł, w terminie 14 dni od daty zaistnienia szkody.
- W przypadku braku możliwości zrealizowania zamówienia BGł informuje o tym Bibliotekę/Instytucję zamawiającą, a otrzymane rewersy odsyła Zamawiającemu lub niszczy komisyjnie.
- Koszt wysłania drogą pocztową zamówionych dokumentów pokrywa BGł, natomiast koszty przesyłki zwrotnej – Biblioteka/Instytucja zamawiająca.
- Materiały dostępne w licencjonowanych bazach danych BGł udostępniane są na zasadach zawartych w Warunkach udostępniania licencjonowanych baz danych w Bibliotece Głównej WAT.
- Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za rozpowszechnianie przekazanych materiałów niezgodnie z obowiązującą Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
II. SPROWADZANIE MATERIAŁÓW do Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej
- Uprawnienia do złożenia zamówienia na sprowadzenie materiałów bibliotecznych z innej Biblioteki/Instytucji posiadają pracownicy naukowodydaktyczni Akademii oraz doktoranci WAT, posiadający aktywne konto biblioteczne.
- Z bibliotek zamiejscowych, krajowych lub zagranicznych, sprowadza się wyłącznie materiały niedostępne w BGł.
- Zamówienie na sprowadzenie materiałów bibliotecznych z zamiejscowych bibliotek krajowych lub zagranicznych można złożyć bezpośrednio w Wypożyczalni Międzybibliotecznej, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej i formularza umieszczonego na stronie internetowej BGł.
- Zamówienie powinno zawierać:
- dokładny i pełny opis bibliograficzny poszukiwanej pozycji (nazwisko i imię autora, tytuł, miejsce i rok wydania, numer wydania, a w przypadku artykułu z czasopisma nr zeszytu i zakres stron), a także preferowaną formę dokumentu, oraz przybliżoną datę ważności zamówienia.
- dokładne dane kontraktowe Zamawiającego (nazwisko, imię, status na uczelni, nr dokumentu uprawniającego, e-mail, nr telefonu).
- Z bibliotek krajowych spoza Warszawy sprowadza się wyłącznie dokumenty, których brak w bibliotekach warszawskich. Do bibliotek warszawskich, z którymi BGł zawarła stosowne umowy, wydaje się rewersy międzybiblioteczne.
- Jednorazowo Zamawiający może otrzymać 3 rewersy międzybiblioteczne. Rewers wydawany jest do konkretnej Biblioteki/Instytucji.
- Zamawiający zobowiązany jest do starannego wypełnienia rewersów w obecności bibliotekarza. W uzasadnionych przypadkach Zamawiający może otrzymać rewersy "in blanco". Rewers jest ważny 60 dni od daty wystawienia.
- Rewers powinien być bezwzględnie zwrócony do Wypożyczalni Międzybibliotecznej niezwłocznie po jego otrzymaniu z Biblioteki/Instytucji wypożyczającej materiały lub po upływie terminu jego ważności, nawet jeśli nie został wykorzystany.
- Zamawiający zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu Biblioteki/Instytucji, z której wypożycza materiały biblioteczne, a w szczególności terminu ich zwrotu.
- Książki wypożyczone z innych bibliotek poprzez Wypożyczalnię Międzybiblioteczną BGł przedłużane są tylko w uzasadnionych przypadkach. O chęci przedłużenia terminu zwrotu książki wypożyczający jest zobowiązany powiadomić BGł, najpóźniej na 7 dni przed ustalonym terminem zwrotu. BGł nie gwarantuje możliwości przedłużenia wypożyczenia.
- Zamawiający pokrywa wszelkie koszty powstałe wskutek niewłaściwego korzystania z wypożyczonych materiałów (zagubienie, zniszczenie itp.), zgodnie z Regulaminem Biblioteki/Instytucji wypożyczającej.
- Biblioteka Główna WAT może, w trybie pilnym, zażądać od czytelnika zwrotu materiałów wypożyczonych w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.
- Z bibliotek zagranicznych sprowadza się wyłącznie dokumenty, których brak w bibliotekach krajowych.
- Pracownicy naukowo-dydaktyczni Akademii, w ramach prac naukowobadawczych, mogą bezpłatnie zamówić sprowadzenie płatnych materiałów bibliotecznych z bibliotek zagranicznych do 4 pozycji bibliograficznych rocznie. W przypadku przekroczenia tej liczby zobowiązani są do pokrycia kosztów sprowadzenia materiałów, zgodnie z wyceną Biblioteki/ Instytucji wypożyczającej.
- Doktoranci zobowiązani są do poniesienia kosztów w/w świadczonej usługi, zgodnie z Decyzją Rektora WAT (patrz: Opłaty » )
- Sprowadzone z innych bibliotek dokumenty oryginalne udostępniane są wyłącznie w Czytelni BGł. Forma udostępnienia otrzymanych materiałów może być uzależniona od wymagań biblioteki realizującej zamówienie.
- Nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu może spowodować zawieszenie prawa korzystania z usług Wypożyczalni Międzybibliotecznej.